Az örökösödési illeték mértéke hazánkban törvényileg szabályozott. Ennek fizetése alól csak az egyenesági örökösök térhetnek el. Idetartoznak a vérszerinti rokonok, gyermekek, szülők, testvérek, dédszülők és nagyszülők, továbbá a fogadott féltestvérek, házastárs és élettárs szintén. Az örökösödési illeték sokszor kellemetlenségekkel jár, hiszen a külföldön megszerzett vagyon után például fizetni kell. Nem is keveset. Általánosságban 18 %-ot. Ingatlanok esetén 9 %-ot, de egy jelentősebb hagyaték esetén, tekintélyes mértékű vagyont tesz ki a terhek összköltsége.
Az örökösödési illeték leginkább akkor kerül előtérbe, amikor meghal valaki a családban. Viszont fontos erről a fajta teherről is beszélni, aminél az állami szervek nem hagyhatóak ki. Az örökléssel kapcsolatos feladatok és teendők az örökösöket érintik. Pontosan ezért fontos már előre tisztában lenni a jogszabályokkal és azok változásával. Az illeték mértéke 18 %, amibe beletartoznak azok a bankszámlák, betétkönyvek, készpénzállományok és gépjárművek, amelyek mértéke meghaladja a 300 ezer Forintot. Ingatlanok esetén az örökösödési illeték mértéke 9 %.
Az örökösödési illeték alól ki mentesülhet?
Azon örökösök, akik egyenesági örökösnek számítanak. A jogszabály alapján mentességet, illetve kedvezőbb fizetési kötelezettséget kaphatnak az egyenesági rokonok, a testvérek és féltestvérek, a házastárs és bejegyezett élettárs. Továbbá, a 300 ezer Forintot meg nem haladó ingóság után sem kell illetéket fizetni.
Azon telkek, illetve ezekben szerzett tulajdoni hányad esetén is mentességet kaphatnak az örökösök, ha 4 éven belül lakóingatlant építenek a megörökölt földterületre és ezen szándékukat a NAV felé is jelzik. Ha valaki lakástakarék útján örököl ingatlant, illetve, ha a megörökölt ingatlant tudományos, oktatási vagy művészeti, közjóléti célra felajánlja, akkor is mentesül az örökösödési illeték fizetése alól.
Mikor kell az örökösödési illeték egy részét kifizetni?
Hogyha például tulajdonrészről, lakástulajdonról vagy lakástulajdonhoz kötődő vagyoni értékű jogról van szó az öröklésben. Ekkor ugyanis, az általános 18 %-os illeték helyett, csak a felét, 9 %-ot kell megfizetni. A mostoha és a nevelt gyermekekre, szülőkre is más szabályok vonatkoznak. Náluk ugyanis az örökösödési illeték mentességi határa 20 millió Forintig érvényes. Viszont ebbe az értékhatárba nem számít bele az örökül hagyott gépjármű. Az örökösödési illeték megfizetése előtt fontos, hogy minden vagyontárgyat, hagyatékot listázzon. Vegye számba a különféle ingatlanokat és ingóságokat!
Ezek a központi nyilvántartási rendszerből rendkívül könnyedén elérhetőek. Idetartoznak például a bankszámlák, a nyaralók, betétkönyvek és gépjárművek, lakástakarékok és házak. A részletes listára a közjegyzőnél is szükséges lesz, ugyanis ő nem fogja venni a fáradtságot, hogy ezért felkeresse a bankokat. Az örökhagyó meglévő vagyona után az örökösöknek szükséges kutakodniuk. Előfordulhat, hogy egy vagyonelem csak később kerül elő. Ekkor ezt mindenképpen jegyezni szükséges a hagyatéki tárgyaláson.
Milyen egy jó ingatlanos és kitől óvakodjon?
Ha szeretne ingatlant eladni vagy vásárolni, akkor muszáj megbíznia egy tapasztalt ingatlanos szakembert, aki ismeri a jogszabályokat és a szükséges protokollt. Sajnos, a mai világban számos nagyon rossz ingatlanos tevékenykedik, akiknek céljuk a vagyonszerzés. Nem igazán foglalkoznak az ügyfél kívánságaival és igényeivel. Erre Mlinarik Márton is felhívja a figyelmet. Sajnos a sok megbízhatatlan ingatlanos, aki csak annak adja ki magát, de közben egyáltalán nem végzi jól a munkáját, igazán megtépázta ezt a labilis piacot.
Azonban már az első telefonbeszélgetés során fel tudja ismerni, hogy az illető valóban ezzel foglalkozik vagy csak a hobbijának tartja a szakmát. Egy jó ingatlanos nem fogja indokolatlanul késői vagy korai időpontokban hívogatni az ügyfeleket. Megfelelő, hivatalos dokumentációt készít, illetve jó minőségű fényképeket. Továbbá, nem fogja azt hazudni a telefonba, hogy talált vevőt, csak azért, hogy az eladó megkösse a megbízást. Ez nem így működik.
A jó ingatlanos odafigyel az igényekre és engedéllyel hirdet
Az az ingatlanos, aki csak át szeretné verni az ügyfelet, minden módon megpróbálja kicsikarni tőle az áhított összeget. Ezt meg tudja tenni a hiszékenyebbeknél akár blöffel vagy különféle hazugságokkal. Fontos, hogy Ön is tisztában legyen azzal, miszerint a csalók milyen trükkökkel próbálkoznak. Az egyik ilyen például, hogy engedély nélkül hirdet. Csinál néhány képet az ingatlanról, majd felteszi a hirdetést különböző portálokra, abban reménykedve, hogy az ő ügyfeleinek is tudja majd hirdetni az ingatlant.
Közben pedig idővel 2 hirdetés fog megjelenni az adott épületről. Sokan pedig azt gondolják, hogy ettől több vevő lesz. Viszont a valóságban ez nincs így. Nem szabad engedni, hogy egy tapasztalatlan, csaló ingatlanos vegye kezébe az ügyét. Bízzon meg inkább egy tapasztalt, jól dolgozó ingatlanost, aki nem viszi csapdába vagy fizetési kötelezettségbe! Mlinarik Márton a szakma minden csínjával tisztában van.